top of page

Wielkie otwarcie nowoczesnego budynku do odchowu indyków w Czechlu

15 czerwca 2017 nasza firma miała przyjemność uczestniczyć w uroczystym otwarciu nowo wybudowanej hali do produkcji indyków. Obiekt zlokalizowany w miejscowości Czechel, należy do Państwa Olejniczaków. Kurnik został kompleksowo wyposażony przez FERMO. Budynek o powierzchni 3360 m2 w Czechlu jest tym samym jednym z najnowocześniejszych hali produkcyjnych tego typu w Europie. Celem Państwa Olejniczaków była budowa hali produkcyjnej, w której użyte rozwiązania i sprzęt będą spełniały wszelkie kryteria obiektu nowoczesnego, energooszczędnego oraz wydajnego. Założeniem FERMO od początku było spełnienie oczekiwań inwestorów. Tak oto powstał budynek inwentarski na miarę XXI wieku.


NOWY POZIOM ZARZĄDZANIA HODOWLĄ Najnowsze komputery produkcyjne FERMO pozwalają przejść na wyższy poziom w procesie zarządzania hodowlą. Zarządzają one wszystkimi systemami oraz umożliwiają kontrolę każdego parametru odchowu, ułatwiają one pracę i pozwalają zredukować do minimum fizyczną ingerencję w proces produkcyjny. Programowalne krzywe temperatury, wentylacji i wlotów, czy oświetlenia. Rozbudowany system czujników w tym (temperatury, wilgotności, CO2, amoniaku), inteligentna stacja pogodowa dostosowująca parametry sterowania do aktualnych warunków atmosferycznych, to tylko niektóre cechy, które stanowią o sile i ogromnych możliwościach komputera FERMO F-PRO 4, który wchodzi w wyposażenie kurnika. Dodatkowo łączność między komputerami produkcyjnymi a smartfonem lub komputerem odbywa się za pośrednictwem połączenia internetowego, co daje wygodę użytkowania. Innowacyjny system wraz z połączeniem monitoringu wewnątrz jak i na zewnątrz obiektu pozwala na doglądanie procesu produkcji o każdej porze dnia i nocy bez konieczności wchodzenia do obiektu. Dzięki temu ryzyko przeniesienia chorób i zarazków spada do minimum. Zaawansowana centrala alarmowa FERMO FTA 2 stanowi doskonałe zabezpieczenie w przypadku wystąpienia problemów, odchyłów od założonych parametrów odchowu. Powiadomienia o każdej niezgodności są automatycznie przekazywane zarządcy ( lub wybranym użytkownikom) za pomocą wiadomości e-mail, sms, czy połączenia głosowego. Dzięki temu niezależnie od pory dnia i nocy mamy pewność, że produkcja przebiega zgodnie z założeniami.


WYDAJNOŚĆ I ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ Punktem kulminacyjnym uroczystości był pokaz skuteczności działania systemu wentylacji zamontowanego w budynku. Efektowana wizualizacja z pomocą kolorowego dymu z odpalonych wcześniej rac, pozwoliła zgromadzonym gościom gołym okiem dostrzec zalety niezawodnie działającej wentylacji. Po zamknięciu wlotów powietrza i zadymieniu obiektu, uruchomione zostały wentylatory kominowe, a następnie wentylatory szczytowe i mieszacze powietrza. Powietrze w budynku zostało błyskawicznie wymienione na świeże. W skład systemu wentylacyjnego wchodzą wloty powietrza FERMO Air-XL o wydajności na poziomie 3500 m3/h, wentylatory kominowe, a także energooszczędne wentylatory i mieszacze powietrza z serii ES-100 i ES-140. W przypadku systemu ogrzewania również kierowano się parametrami wydajności oraz energooszczędności. Zastosowanie w budynku Państwa Olejniczaków nagrzewnic Ermaf Thermorizer TR 75 kW z zamkniętą komorą spalania pozwoliło zredukować do minimum straty energii - sprawność nagrzewnicy wynosi ok. 98%, a odprowadzanie spalin na zewnątrz nie zanieczyszcza powietrza i nie zwiększa poziomu wilgotności w budynku.


Po pokazach każdy z gości mógł indywidualnie przyjrzeć się zastosowanemu wyposażeniu kurnika, porozmawiać z inwestorem, projektantem, a także montażystami. Prezentowana była cała linia komputerów produkcyjnych i sterowników klimatu FERMO, a także produkty elementy systemu karmienia z serii FERMO INOX-LINE. Uwagę obecnych gości zwrócił również zdalnie sterowany system oświetlenia, który umożliwia pełną regulację natężenia światła oraz cechuje się bardzo niskim zużyciem energii.

Na uroczystym otwarciu zjawiło się wiele osób związanych z branża drobiarską. Byli to zarówno prywatni właściciele hodowli, jak i przedstawiciele firm z branży. Po uroczystym przecięciu wstęgi przez Państwa Olejniczaków, aktu poświęcenia obiektu dokonał proboszcz miejscowej parafii. Podczas przemówienia Pan Karol Owczarek, właściciel firmy FERMO, podziękował gospodarzom za zaufanie i doskonałą współpracę przy realizacji i wyposażeniu kurnika. Pod koniec przemówienia właściciel FERMO podziękował swoim pracownikom za trud i zaangażowanie włożone podczas prac przy tej inwestycji. Otwarcie nowego budynku inwentarskiego było świetną okazją do wymiany doświadczeń między gośćmi, dyskusji na temat przyszłości branży drobiarskiej w Polsce, a także spróbowania wielu potraw przyrządzonych z indyków pochodzących z fermy Państwa Olejniczak.


Dziękujemy wszystkim obecnym gościom za przybycie.

Comments


bottom of page